Skip to content

4 Dunston DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block133.13
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,644
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
27%
Improvement Value:$86,600
73%
Total Assessment$118,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,486+3.1%
2024$14,054+3.3%
2023$13,599+0.1%
2022$13,580+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,644DeedBook 4410, Page 566

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 28790, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1975