Skip to content

10 Dunston DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$402,000
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block133.13
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class12
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,936
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
32%
Improvement Value:$68,400
68%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,267+3.1%
2024$11,901+4.5%
2023$11,390+0.1%
2022$11,374+1.1%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$402,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 17649, Page 1421

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 6510, Page 116Recorded10/18/2013

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 6198, Page 858

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 6198, Page 858NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/7/2010

Property Sale

Sale
$251,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 6105, Page 265NU CodeTitle correction (4)Recorded11/9/2009

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook 4586, Page 285

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 3597, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1974