Skip to content

57 Flagler StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jul 23, 2024

Property Information

Block133.14
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,388
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
27%
Improvement Value:$87,000
73%
Total Assessment$119,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,535+3.1%
2024$14,101+3.3%
2023$13,645+0.1%
2022$13,626+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

To:

DeedBook 19512, Page 1754

Property Sale

Sale
$553,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 18505, Page 1681Recorded6/24/2021

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,244DeedBook 5372, Page 23Recorded8/20/2004

Property Sale

Sale
$376,500

To:

DeedBook 5121, Page 231

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 4016, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1972