Skip to content

55 Flagler StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2021

Property Information

Block133.14
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,250
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
28%
Improvement Value:$82,800
72%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,773+3.1%
2024$13,355+3.4%
2023$12,914+0.1%
2022$12,896+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1972