Skip to content

53 Flagler StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2019

Property Information

Block133.14
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,034
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
30%
Improvement Value:$75,600
70%
Total Assessment$107,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,145+3.1%
2024$12,753+3.3%
2023$12,340+0.1%
2022$12,323+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 5885, Page 176Recorded10/26/2007

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook 3881, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1972