Skip to content

11 Wick RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jul 15, 1983

Property Information

Block133.16
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,981
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
29%
Improvement Value:$79,800
71%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,444+3.1%
2024$13,035+3.4%
2023$12,605+0.1%
2022$12,587+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000

To:

Sq Ft1,981

Property Built

Built

Year Built: 1971