Skip to content

3 Wick RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$209,900
Last Sale Date
Apr 27, 1995

Property Information

Block133.16
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,395
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,600
27%
Improvement Value:$74,600
73%
Total Assessment$102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,462+3.1%
2024$12,090+3.3%
2023$11,699+0.1%
2022$11,682+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$209,900

To:

Sq Ft2,395DeedBook 4234, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1971