Skip to content

50 Flagler StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Jan 10, 2003

Property Information

Block133.16
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,351
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,400
30%
Improvement Value:$74,500
70%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,035+3.1%
2024$12,646+3.3%
2023$12,237+0.1%
2022$12,220+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$378,000

To:

Sq Ft2,351DeedBook 5150, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1970