Skip to content

1 Culver LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Apr 22, 1992

Property Information

Block133.17
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2204

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,904
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,800
10%
Improvement Value:$70,300
90%
Total Assessment$78,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,524+3.1%
2024$9,239+3.3%
2023$8,940+0.1%
2022$8,928+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 3979, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1962