Skip to content

21 Churchill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Date
May 9, 1996

Property Information

Block133.18
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,158
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
30%
Improvement Value:$75,200
70%
Total Assessment$107,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,096+3.1%
2024$12,705+3.3%
2023$12,294+0.1%
2022$12,277+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,990
DeedBook 29590, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1976