Skip to content

15 Churchill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block133.18
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,346
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
26%
Improvement Value:$91,700
74%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,108+3.1%
2024$14,657+8.0%
2023$13,576+0.1%
2022$13,557+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$469,000

To:

Sq Ft2,346DeedBook 17393, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1978