Skip to content

3 Carlisle CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2023

Property Information

Block133.18
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2204

Building Details

Building Class10
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,465
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,300
30%
Improvement Value:$78,700
70%
Total Assessment$113,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,779+3.1%
2024$13,368+3.3%
2023$12,935+0.1%
2022$12,917+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,465DeedBook 6654, Page 161Recorded1/16/2015

Property Sale

Sale
$422,000

To:

DeedBook 5305, Page 772

Property Sale

Sale
$47,990
DeedBook 28181, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1973