Skip to content

4 Carlisle CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 5, 1997

Property Information

Block133.18
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2204

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,250
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
31%
Improvement Value:$82,600
69%
Total Assessment$119,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,596+3.1%
2024$14,161+3.3%
2023$13,702+0.1%
2022$13,683+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,250DeedBook 4443, Page 273

Property Sale

Sale
$68,500
DeedBook 29500, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1973