Skip to content

27 Helena StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Date
Nov 22, 1978

Property Information

Block133.20
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,048
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,900
25%
Improvement Value:$98,600
75%
Total Assessment$131,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,035+3.1%
2024$15,556+3.3%
2023$15,053+0.1%
2022$15,032+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977