Skip to content

4 Churchill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Feb 26, 2015

Property Information

Block133.20
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,721
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,500
37%
Improvement Value:$76,800
63%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,791+3.1%
2024$14,350+3.3%
2023$13,885+0.1%
2022$13,866+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$359,000

To:

Sq Ft1,721DeedBook 6670, Page 220

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3957, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1971