Skip to content

29 Helena StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977
Other Exempt

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block133.20
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,700
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,800
35%
Improvement Value:$74,400
65%
Total Assessment$115,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$13,028+1.7%
2020$12,807+1.6%
2019$12,601+2.1%
2018$12,347+2.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,700DeedBook 17626, Page 411

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4574, Page 129

Property Sale

Sale
$133,500
DeedBook 32360, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1977