Skip to content

22 Gladstone DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block133.20
Lot30
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,113
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
27%
Improvement Value:$85,300
73%
Total Assessment$117,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,328+3.1%
2024$13,900+3.3%
2023$13,450+0.1%
2022$13,431+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft2,113DeedBook 6666, Page 275

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 3982, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1979