Skip to content

4 London DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 8, 2004

Property Information

Block133.21
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2204

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,113
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,800
34%
Improvement Value:$64,300
66%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,840+3.1%
2024$11,487+3.3%
2023$11,115+0.1%
2022$11,100+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,113DeedBook 5399, Page 821

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook 29230, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1974