Skip to content

15 Buck RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$251,500
Last Sale Date
Sep 9, 1986

Property Information

Block133.21
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2204

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,418
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
26%
Improvement Value:$90,500
74%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,962+3.1%
2024$14,515+3.3%
2023$14,045+0.1%
2022$14,026+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$251,500

To:

Sq Ft2,418

Property Built

Built

Year Built: 1973