Skip to content

29 London DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$518,000
Last Sale Date
Aug 7, 2008

Property Information

Block133.22
Lot15
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2204

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,317
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
24%
Improvement Value:$101,300
76%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,279+3.1%
2024$15,793+3.3%
2023$15,282+0.1%
2022$15,260+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$518,000

To:

Sq Ft2,317DeedBook 5974, Page 347

Property Sale

Sale
$46,990
DeedBook 28670, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1974