Skip to content

31 London DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block133.22
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2204

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,093
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
30%
Improvement Value:$76,300
70%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,230+3.1%
2024$12,836+3.3%
2023$12,420+0.1%
2022$12,403+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,093DeedBook 7011, Page 98

Property Sale

Sale
$424,900

From:

To:

Sq Ft2,093DeedBook 6563, Page 22Recorded4/22/2014

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4287, Page 746

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 28920, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1974