Skip to content

7 Pelham PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Jun 25, 1986

Property Information

Block133.22
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,741
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,200
29%
Improvement Value:$68,600
71%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,804+3.1%
2024$11,451+3.3%
2023$11,081+0.1%
2022$11,065+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

To:

Sq Ft1,741

Property Built

Built

Year Built: 1978