Skip to content

11 Pelham PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block133.22
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,904
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
29%
Improvement Value:$79,300
71%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,596+3.1%
2024$13,190+3.3%
2023$12,763+0.1%
2022$12,746+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 17257, Page 1164

Property Sale

Sale
$115,000

Property Built

Built

Year Built: 1978