Skip to content

27 Pelham PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$702,000
Last Sale Date
Aug 6, 2024

Property Information

Block133.22
Lot34
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,721
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
34%
Improvement Value:$64,200
66%
Total Assessment$97,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,889+3.1%
2024$11,534+3.3%
2023$11,161+0.1%
2022$11,145+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$702,000

To:

DeedBook 19530, Page 14

Property Sale

Sale
$370,000

To:

DeedBook 5311, Page 550

Property Sale

Sale
$229,000

To:

DeedBook 4779, Page 313

Property Sale

Sale
$188,000

To:

DeedBook 4366, Page 587

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 3637, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1978