Skip to content

57 Buck RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block133.22
Lot39
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,746
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
33%
Improvement Value:$67,800
67%
Total Assessment$101,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+3.1%
2024$12,019+3.3%
2023$11,630+0.1%
2022$11,614+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$700,000

To:

DeedBook 19839, Page 708

Property Sale

Sale
$49,948

From:

To:

DeedBook 6211, Page 816NU CodeLove & affection (2)Recorded12/6/2010

Property Sale

Sale
$442,500

From:

To:

Sq Ft1,746DeedBook 5403, Page 537NU CodeLove & affection (2)Recorded10/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1979