Skip to content

7 London DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$418,000
Last Sale Date
Aug 22, 2011

Property Information

Block133.22
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2204

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,113
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,400
29%
Improvement Value:$80,500
71%
Total Assessment$113,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,889+3.1%
2024$13,474+3.3%
2023$13,038+0.1%
2022$13,020+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$418,000

To:

Sq Ft2,113DeedBook 6284, Page 58

Property Sale

Sale
$54,490
DeedBook 28750, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1974