Skip to content

49 Gladstone DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Jun 6, 2012

Property Information

Block133.22
Lot46
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,522
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
27%
Improvement Value:$86,000
73%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,413+3.1%
2024$13,983+3.3%
2023$13,530+0.1%
2022$13,511+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$466,000

To:

Sq Ft2,522DeedBook 6358, Page 501

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5282, Page 403

Property Sale

Sale
$71,990

Property Built

Built

Year Built: 1979