Skip to content

9 London DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block133.22
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2204

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,346
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
26%
Improvement Value:$88,900
74%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,730+3.1%
2024$14,291+3.3%
2023$13,828+0.1%
2022$13,809+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,000

To:

DeedBook 4019, Page 91

Property Sale

Sale
$58,490

To:

DeedBook 29410, Page 625

Property Built

Built

Year Built: 1974