Skip to content

11 London DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1974

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Sep 10, 2012

Property Information

Block133.22
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2204

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,784
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
30%
Improvement Value:$74,400
70%
Total Assessment$106,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,035+3.1%
2024$12,646+3.3%
2023$12,237+0.1%
2022$12,220+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

To:

Sq Ft1,784DeedBook 6390, Page 437

Property Sale

Sale
$52,190
DeedBook 28710, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1974