Skip to content

16 Allison DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
Nov 21, 2012

Property Information

Block133.23
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2206

Building Details

Building Class10
DescriptionDPLX BIRCHWOOD
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,646
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
24%
Improvement Value:$65,000
76%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,365+3.1%
2024$10,056+3.3%
2023$9,730+0.1%
2022$9,716+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

To:

Sq Ft1,646DeedBook 6410, Page 363

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4734, Page 871

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 4136, Page 900

Property Built

Built

Year Built: 1983