Skip to content

14 Edward StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1973

Last Sale Price
$487,750
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block133.24
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,936
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
31%
Improvement Value:$74,000
69%
Total Assessment$106,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,987+3.1%
2024$12,599+3.3%
2023$12,191+0.1%
2022$12,174+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$487,750

To:

Sq Ft1,936DeedBook 18179, Page 1512

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 3920, Page 233

Property Sale

Sale
$198,000
DeedBook 3620, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1973