Skip to content

26 Edward StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block133.24
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2202

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,346
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
22%
Improvement Value:$88,600
78%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,852+3.1%
2024$13,439+3.3%
2023$13,004+0.1%
2022$12,986+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft2,346DeedBook 6482, Page 56Recorded8/15/2013

Property Sale

Sale
$92,800

Property Built

Built

Year Built: 1980