Skip to content

5 May RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2022

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block133.27
Lot9.14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,372
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,000
19%
Improvement Value:$153,400
81%
Total Assessment$189,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,095+3.1%
2024$22,406+443.7%
2023$4,121+0.1%
2022$4,115+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$850,000

To:

DeedBook 18834, Page 1014

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

DeedBook 18016, Page 1101Recorded9/4/2020