Skip to content

894 Old Bridge Tpke(Block 133.28 Lot 5.12)East Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block133.28
Lot5.12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,500
26%
Improvement Value:$41,300
74%
Total Assessment$55,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804+3.1%
2024$6,601+3.3%
2023$6,387+0.1%
2022$6,379+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 6272, Page 335Recorded7/22/2011

Property Built

Built

Year Built: 1954