Skip to content

898 Old Bridge TpkeEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 15, 1996

Property Information

Block133.28
Lot5.27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,916
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
24%
Improvement Value:$76,000
76%
Total Assessment$99,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,170+3.1%
2024$11,806+3.3%
2023$11,424+0.1%
2022$11,408+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,916DeedBook 4339, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1965