Skip to content

14 Pelham PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 12, 2020

Property Information

Block133.29
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,113
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,700
29%
Improvement Value:$81,100
71%
Total Assessment$113,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,877+3.1%
2024$13,463+4.5%
2023$12,878+0.1%
2022$12,860+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 18011, Page 22

Property Sale

Sale
$439,900

From:

To:

Sq Ft2,113DeedBook 17279, Page 273Recorded8/27/2018

Property Built

Built

Year Built: 1977