Skip to content

37 Buck RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 4, 2017

Property Information

Block133.29
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,928
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,500
26%
Improvement Value:$92,100
74%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,194+3.1%
2024$14,740+3.3%
2023$14,263+0.1%
2022$14,243+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,928DeedBook 17000, Page 95

Property Sale

Sale
$61,490

Property Built

Built

Year Built: 1977