Skip to content

18 Churchill RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block133.30
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,534
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
27%
Improvement Value:$93,800
73%
Total Assessment$127,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,584+3.1%
2024$15,119+22.5%
2023$12,340+0.1%
2022$12,323+6.2%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To:

DeedBook 19056, Page 1369

Property Sale

Sale
$387,500

From:

To:

Sq Ft2,534DeedBook 6528, Page 710Recorded12/18/2013

Property Sale

Sale
$125,000

To:

DeedBook 3279, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1976