Skip to content

44 Buck RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block133.30
Lot13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,113
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
29%
Improvement Value:$77,900
71%
Total Assessment$110,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,426+3.1%
2024$13,025+3.3%
2023$12,603+0.1%
2022$12,586+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 19024, Page 315

Property Sale

Sale
$217,500

To:

DeedBook 4535, Page 643

Property Sale

Sale
$212,500

To:

DeedBook 4081, Page 290

Property Sale

Sale
$62,990
DeedBook 29780, Page 597

Property Built

Built

Year Built: 1977