Skip to content

13 Gladstone DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2000

Property Information

Block133.30
Lot37
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,501
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
34%
Improvement Value:$62,500
66%
Total Assessment$94,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,548+3.1%
2024$11,203+3.3%
2023$10,840+0.1%
2022$10,825+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 3527, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1978