Skip to content

26 Buck RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$501,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block133.30
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,324
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
25%
Improvement Value:$96,700
75%
Total Assessment$128,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,718+3.1%
2024$15,249+3.3%
2023$14,755+0.1%
2022$14,735+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$501,000

To:

Sq Ft2,324DeedBook 5367, Page 600

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 29790, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1976