Skip to content

30 Buck RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 29, 1995

Property Information

Block133.30
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2203

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,116
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
29%
Improvement Value:$80,600
71%
Total Assessment$112,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,755+3.1%
2024$13,344+3.3%
2023$12,912+0.1%
2022$12,894+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,116DeedBook 4266, Page 698

Property Sale

Sale
$156,000

Property Built

Built

Year Built: 1977