Skip to content

10 Everton DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block133.33
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2206

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,398
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
25%
Improvement Value:$70,100
75%
Total Assessment$92,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,328+3.1%
2024$10,990+3.3%
2023$10,634+0.1%
2022$10,619+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981