Skip to content

7 Evana RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1981

Last Sale Price
$65,500
Last Sale Date
Jun 19, 1979

Property Information

Block133.33
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2206

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,664
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,300
24%
Improvement Value:$64,500
76%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,341+3.1%
2024$10,032+3.3%
2023$9,707+0.1%
2022$9,693+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1981

Property Sale

Sale
$65,500

To:

Sq Ft1,664