Skip to content

114 Buttonwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Date
Jul 30, 1997

Property Information

Block133.34
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2205

Building Details

Building Class10
DescriptionDPLX ALPINE
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,482
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
24%
Improvement Value:$62,600
76%
Total Assessment$82,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,072+3.1%
2024$9,772+9.6%
2023$8,917+0.1%
2022$8,905+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 3560, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1980