Skip to content

110 Buttonwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$139,900
Last Sale Date
Aug 25, 1986

Property Information

Block133.34
Lot16
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2205

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX ALPINE
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,482
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
25%
Improvement Value:$60,900
75%
Total Assessment$80,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,865+3.1%
2024$9,570+3.3%
2023$9,261+0.1%
2022$9,248+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$139,900

To:

Sq Ft1,482DeedBook 3550, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1980