Skip to content

128 Buttonwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Aug 31, 1987

Property Information

Block133.34
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2205

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX BROOKFIELD
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,482
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
27%
Improvement Value:$54,700
73%
Total Assessment$74,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,109+3.1%
2024$8,837+3.3%
2023$8,551+0.1%
2022$8,539+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 3643, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1980