Skip to content

43 Buttonwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1982

Last Sale Price
$476,000
Last Sale Date
Jun 1, 2023

Property Information

Block133.35
Lot45
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2205

Building Details

Building Class12
DescriptionTH CEDARWOOD
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,512
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
17%
Improvement Value:$75,200
83%
Total Assessment$90,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,999+3.1%
2024$10,671+29.3%
2023$8,253+0.1%
2022$8,242+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$476,000

To:

DeedBook 19223, Page 1924

Property Sale

Sale
$290,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 19179, Page 469Recorded3/28/2023

Property Sale

Sale
$79,990
DeedBook 32450, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1982