Skip to content

26 Buttonwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1982

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 8, 1988

Property Information

Block133.36
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2205

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX BIRCHWOOD
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,646
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
23%
Improvement Value:$66,300
77%
Total Assessment$86,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,523+3.1%
2024$10,209+3.3%
2023$9,879+0.1%
2022$9,865+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,646DeedBook 3725, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1982