Skip to content

44 Buttonwood DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1983

Last Sale Price
$332,000
Last Sale Date
Jun 8, 2007

Property Information

Block133.36
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page2205

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX ASHWOOD
Dwellings1
ZoningVG3
Sq Footage1,482
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,000
27%
Improvement Value:$54,300
73%
Total Assessment$74,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,060+3.1%
2024$8,790+3.3%
2023$8,505+0.1%
2022$8,493+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$332,000

To:

Sq Ft1,482DeedBook 5827, Page 345

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3998, Page 817

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 32840, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1983